Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

Erasmus + zagraniczne praktyki zawodowe

Przy okazji uroczystości zakończenia roku szkolnego 2021/2022, zorganizowana została wystawa fotograficzna z ostatniego wyjazdu na zagraniczne praktyki zawodowe do Włoch (15-28 maja).

Kompetencje zawodowe nabyte w Grecji i we Włoszech

O tym, że warto brać udział w praktykach zawodowych u zagranicznych pracodawców w ramach programu Erasmus +, opowiadali: Damian Spodar i Andrzej Kutyma.

👍 13 maja uczniowie podzielili się ze swoimi kolegami doświadczeniem nabytym podczas praktyk, realizowanych w ramach projektu „Kompetencje zawodowe dla gospodarki opartej na wiedzy”.

👍 Atutem tych wyjazdów, jak mówili, była nie tylko praca w zakładach, ale też program kulturowy. Opowieściach o niesamowitych miejscach, które zwiedzili poparte były wieloma fotografiami. Utrwalone chwile pozostaną w ich pamięci jako ważne doświadczenie kultury, tradycji, zabytków i piękna zarówno greckiej jak i włoskiej przyrody.

📣 Na zakończenie spotkania wicedyrektor ZSG w Łęcznej Ewa Pytka zachęcała młodzież do udziału w kolejnych praktykach zagranicznych, które odbędą się we wrześniu 2022. Młodzież wyjedzie wtedy do Grecji.

Praktyki zawodowe w słonecznej Italii

Elektrycy i mechanicy na zakończenie praktyk zawodowych otrzymali certyfikaty unijne poświadczające zdobyte kwalifikacje

Dwa upalne tygodnie w słonecznej Italii minęły bardzo szybko. W pamięci uczniów zostaną wspomnienia ciekawych wycieczek kulturowych, a także te z czasu praktyk zawodowych we włoskich firmach. Praktyki uwieńczone zostały wręczeniem każdemu z uczniów Certyfikatu UE, poświadczającym nabyte doświadczenie zawodowe.

Uczniowie Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej 15 maja, po raz trzeci w tym roku szkolnym, wyruszyli na praktyki zawodowe u zagranicznych pracodawców. Tym razem były to Włochy i miejscowość Cattolica. Pierwsze w tym roku szkolnym praktyki odbywały się w październiku 2021 r., do włoskiego Rimini wyruszyło wtedy 40 elektryków i mechaników. W kwietniu br. 20 elektryków i mechaników zdobywało doświadczenie zawodowe w Grecji.

Tym razem młodzież zamieszka w pięknym kurorcie Cattolica. Lokalizacja tego miejsca na wybrzeżu adriatyckim  pozwala nie tylko na pracę, ale też wyjątkowy odpoczynek. Łagodne, piaszczyste plaże ciągną się przez 40 kilometrów.

Praktyki zawodowe

Praktyki odbywały się od poniedziałku do piątku u różnych pracodawców: mechanicy pracowali w serwisach naprawy naczep, ciężarówek i tirów. Zapoznali się z zasadami pracy i wybranymi regulaminami wewnętrznymi zakładów pracy jak: bhp, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska stosowanej w zakładzie. Zapoznali się z procesem technologicznym remontu napraw maszyn i urządzeń mechanicznych, a także z zasadami montażu części i podzespołów maszyn i urządzeń mechanicznych. Asystowali przy wykonywaniu przykładowych czynności, wykonywali zlecenia serwisowe, zapoznali z rynkiem części zamiennych i oprogramowaniem stosowanym przez firmę.

Elektrycy pracowali głównie w hotelach, pod okiem fachowców. Poznali strukturę organizacyjną i asortyment usług, zapoznali się z dokumentacją techniczną w zakresie instalowania, uruchamiania i obsługi maszyn i urządzeń elektrycznych. Pracowali przy instalacji i uruchamianiu aparatów i urządzeń niskiego napięcia, poznawali metody lokalizacji i sposoby usuwania drobnych usterek. Poznawali sposoby remontu urządzeń energoelektronicznych i maszyn elektrycznych.

Krótkie wycieczki i długie wyprawy

W czasie wolnym młodzież korzystała z uroków miejsca i krótkich wycieczek kulturowych m.in.: do pobliskiego San Marino, najstarszej republiki świata. Państewko to malowniczo położone jest na zboczach góry Titano. Uczniowie zwiedzili też Castello di Montegridolfo, urokliwe miasteczko należące do jednego z 63 najpiękniejszych miast Italii. Po drodze mogli zobaczyć prywatny tor motocyklowy Valentino Rossi, dziewięciokrotnego mistrza świata. Zwiedzili także słynny kurort w Rimini z jej przepiękną starówką, podziwiali liczący 2000 lat Most Augusta. Powiedzenie: „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” miało tu swoje uzasadnienie. W imperium rzymskim powstała ogromna sieć dróg, a Most Augusta był fragmentem jednej z nich. Punkt końcowy starożytnej drogi wyznaczał Łuk Triumfalny, który też mieli okazję zobaczyć.

W winnicy Tentuta del Monsignore

Kultura picia wina we Włoszech ma tysiącletnie korzenie i jest częścią włoskiego dolce vita, symbolem narodowym i ich dumą. W pierwszym tygodniu młodzież miała okazję zobaczyć wspaniałą winnicę w San Giovanni in Marignano. Posiadłość Tentuta del Monsignore składa się z 82 hektarów winnic i 20 hektarów gajów oliwnych i od XIV w. znajduje się w rękach pochodzącej z Florencji arystokratycznej rodziny  Bacchini. Posiadłość była też letnią rezydencją prałata z tej rodziny, stąd też wywodzi się obecna nazwa winnicy i jej znak firmowy. Młodzież mogła obejrzeć potężne hale z kadziami maceracyjnymi, dowiedzieć się jak wygląda proces produkcji wina, jego przechowywania, a także zobaczyć proces butelkowania i pakowania. Przed wyjazdem można było także zakupić wybrane wina.

Cmentarz Żołnierzy Polskich w Loreto

Pozostałe wycieczki to wyprawy weekendowe: jedna do Loreto, gdzie uczniowie odwiedzili Cmentarz Żołnierzy Polskich. Pochowani tam zostali żołnierze 2. Korpusu Polskiego, dowodzonego przez gen. dyw. Władysława Andersa. Korpus wsławił się zdobyciem Monte Cassino w maju 1944 r. i otworzeniem Aliantom drogi na Rzym. Odegrał również główną rolę w wyzwoleniu nadadriatyckiej części Włoch – Marche i Emilia Romagna. Pierwszym etapem bitwy o Ankonę była tzw. bitwa loretańska. W wyzwolonym mieście polscy żołnierze z uratowali od pożaru, po niemieckim bombardowaniu, Bazylikę Loretańską ze Świętym Domkiem.

Czyn ten sprawił, że zyskali ogromny szacunek i wdzięczność mieszkańców miasta, otrzymali też specjalne podziękowanie od Papieża, a dla poległych Polaków niedaleko Bazyliki wytyczono specjalny teren na cmentarz. Tam młodzież zmówiła modlitwę za poległych bohaterów. Następnie zwiedziła Bazylikę w Loreto, gdzie znajduje się m.in. polska kaplica, a także cenny skarb. Król Jan Sobieski w podzięce Matce Bożej z Loreto za zdobyte zwycięstwo pod Wiedniem, jako wotum ofiarował najpiękniejszy sztandar turecki oraz namiot wielkiego wezyra Kara Mustafy. Namiot ten po okresie wojen napoleońskich został przekształcony na baldachim. Z pozostałej części tkaniny uszyto ornat i dwie dalmatyki przechowywane obecnie w zakrystii sanktuarium.

W Wenecji – najpiękniejszym mieście świata

W niedzielę młodzież zwiedziła Wenecję, do której dopłynęła po dwugodzinnym rejsie Laguną Wenecką. W samym mieście wzięła udział w konkursie z nagrodami, który polegał na wykonaniu jak największej ilości  zdjęć z podanej listy zabytków. Była to jednocześnie okazja i doping do ich zwiedzenia. Chodziło m.in. o: Plac Świętego Marka, Pałac Dożów, Most Westchnień, Canal Grande, Most Rialto, Targowisko Rialto, Murano, Santa Maria della Salute, Dzwonnica św. Marka, Wieża Zegarowa, Bazylika San Giorgio Maggiore, kościół Santa Maria dei Miracoli oraz Bazylikę Świętego Marka. Pobyt w tętniącej życiem Wenecji był dla nich jednym z najciekawszych wycieczkowych punktów. Italia okazała się słoneczna, a pogoda upalna z temperaturami do 29 stopni Celsjusza, co jeszcze bardziej uatrakcyjniło pobyt młodzieży.

Umiejętności zawodowe

Dzięki temu, że praktyki odbywały się u zagranicznych pracodawców uczniowie mieli okazję nabyć praktyczne umiejętności zawodowe wymagane na europejskim rynku pracy, które poświadczone zostały międzynarodowym certyfikatem. Wyjazd zagraniczny pozwolił im na rozwój kompetencji kluczowych: językowych, kulturowych i społecznych. Zajęcia we Włoszech służyły m.in. pobudzeniu kreatywności i rozwoju osobistego, pozwoliły na podniesienie jakości kształcenia, a także rozszerzenie sieci partnerstw strategicznych szkoły, w tym zdobycie nowych kontaktów.

Praktyki odbywały się w ramach Projektu „Kompetencje zawodowe dla gospodarki opartej na wiedzy” o numerze 2020-1-PL01-KA102-080109, realizowanego w ramach Programu Erasmus+  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

ZSG na praktykach zawodowych w Grecji

20 uczniów Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej 3 kwietnia br. wyruszyło do Grecji na dwutygodniowe praktyki zawodowe. Technicy mechanicy i technicy elektrycy tu zdobywają wiedzę pod okiem greckich pracodawców.

Uczniowie w ciągu tygodnia zdobywają doświadczenie zawodowe u pracodawców, a w wolnym czasie uczestniczą w programie kulturowym. Jednym z takich punktów był wieczór grecki, gdzie uczniowie mieli okazję wysłuchać pieśni i zobaczyć narodowe tańce, w tym słynną Zorbę. Młodzież poznawała atrakcje turystyczne regionu, zwiedziła: Zamek Platamonas, Stary Platamonas, wąwóz Enipeas. Wyprawiła się także do wytwórni greckich produktów narodowych tj. oliwy oraz serów feta. W sobotę wyruszyli na całodniowy rejs po Morzu Egejskim, a w niedzielę oglądali greckie Meteory – jedną z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie.

Zakwaterowanie w hotelu w San Panteleimon, w południowej części słynnej Riwiery Olimpijskiej jest atrakcją samą w sobie. Miejscowość położona jest na wzgórzach, przy łagodnie schodzącej do morza rozległej plaży. Z okien hotelu roztacza się piękny widok na Morze Egejskie i znaną z mitów greckich – górę Olimp – siedzibę bogów.

Praktyki, w których biorą udział uczniowie kształcący się w zawodach: technik elektryk  i technik mechanik, odbywają się w ramach projektu „Kompetencje zawodowe dla gospodarki opartej na wiedzy” o numerze 2020-1-PL01-KA102-080109, realizowanego w ramach Programu Erasmus+  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Celem ogólnym Projektu jest wzmocnienie kompetencji zawodowych i kluczowych: nabycie przez uczniów praktycznych umiejętności zawodowych wymaganych na rynku pracy potwierdzonych międzynarodowym certyfikatem, zachęcanie uczniów do nauki języków obcych, pobudzenie kreatywności, rozwoju osobistego i zwiększenie samodzielności młodych ludzi, podnoszenie kompetencji interpersonalnych i świadomości międzykulturowej, zwiększanie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej szkoły.

Pierwsze bariery zostały przełamane. Grecy w pracy są świetnymi fachowcami i wspaniałymi, nie pozbawionymi poczucia humoru ludźmi, codziennie potwierdza to młodzież, wracając po odbytych praktykach.

Dzięki praktykom uczniowie kształcący się w zawodzie technika mechanika zdobyli konkretne umiejętności zawodowe m.in. z zakresu: dokonywania montażu, instalowania i uruchamiania oraz obsługiwania maszyn i urządzeń, wykrywania, dokonywania naprawy i ich konserwacji, a także umiejętności z zakresu organizowania procesu produkcji. Natomiast technicy elektrycy z zakresu: wykonywania i uruchamiania instalacji elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej, montowania i uruchamiania maszyn i urządzeń elektrycznych, wykonywania konserwacji instalacji, eksploatowania instalacji elektrycznych oraz maszyn i urządzeń elektrycznych.

Na zakończenie pobytu w Grecji, wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie zagranicznych praktyk.

Z Łęcznej do Rimini na praktyki zawodowe

Elektrycy i mechanicy w stoczni w Ravenna Boat Service S.R.L. w Marina di Ravenna

40 uczniów Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej w październiku wyruszyło do Rimini we Włoszech na  dwutygodniowe praktyki zagraniczne.

Uczniowie mieli szansę zdobyć doświadczenie zawodowe, poznać dziedzictwo kulturowe Włoch, odbyć atrakcyjne wycieczki m.in. do Wenecji, Asyżu i San Marino.

W praktykach wzięło udział 40-tu uczniów kształcących się w zawodach: technik elektryk  i technik mechanik. Praktyki odbyły się w ramach projektu „ZSG w Łęcznej – mobilność dla rozwoju” o numerze 2019-1-PL01-KA102-06450, realizowanego ze środków POWER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Celem ogólnym Projektu jest wzmocnienie kompetencji zawodowych i kluczowych:

  • nabycie przez uczniów praktycznych umiejętności zawodowych wymaganych na rynku pracy potwierdzonych międzynarodowym certyfikatem,
  • zachęcanie uczniów do nauki języków obcych,
  • pobudzenie kreatywności, rozwoju osobistego i zwiększenie samodzielności młodych ludzi,
  • podnoszenie kompetencji interpersonalnych i świadomości międzykulturowej,
  • zwiększanie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej szkoły,
  • zdobycie doświadczeń zawodowych związanych z realizacją mobilności uczniów,
  • uznanie kwalifikacji, umiejętności i kompetencji nabytych w czasie zagranicznych praktyk zawodowych zgodnie z zasadami systemu ECVET.

Dodatkową atrakcją była lokalizacja pobytu uczniów w Rimini, w jednym z najpopularniejszych miast turystyczno-wypoczynkowych nad północnym Adriatykiem. Co roku odwiedzają je tysiące turystów z całego świata. Swą sławę zawdzięcza ciągnącej się wzdłuż całego miasta ogromnej, piaszczystej plaży. Rimini to nie tylko turystyczny kurort, ale przede wszystkim piękne, starożytne miasteczko, którego historia sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego. Na uwagę zasługuje tam również Muzeum Federico Felliniego, wielkiego włoskiego reżysera i scenarzysty filmowego.

W pamięci uczniów pozostanie z pewnością stocznia w Ravenna Boat Service S.R.L., piękne krajobrazy regionu Emilia-Romania i Umbrii, niezwykle uprzejmi Włosi, wspaniałe morze i niezapomniane wycieczki.

PROJEKT ZSG W ŁĘCZNEJ – MOBILNOŚĆ DLA ROZWOJU

Chcesz wyjechać na dwutygodniowe zagraniczne praktyki?

Chcesz zdobyć doświadczenie?

Chcesz podszkolić się w j. angielskim?

Chcesz poznać dziedzictwo kulturowe Włoch?

Weź udział w dwutygodniowych praktykach u zagranicznych pracodawców w terminie 13-24.09.2021 r. w Rimini (Włochy).

Wszystkich zainteresowanych uczniów serdecznie zapraszamy do składania formularzy rekrutacyjnych.

Szczegółowe informacje o projekcie, formularz rekrutacyjny, regulamin projektu można uzyskać u koordynatora Marzeny Szypulskiej (p. 301) oraz poniżej.