Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

Projekty Unijne

ZSG na praktykach zawodowych w Grecji

20 uczniów Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej 3 kwietnia br. wyruszyło do Grecji na dwutygodniowe praktyki zawodowe. Technicy mechanicy i technicy elektrycy tu zdobywają wiedzę pod okiem greckich pracodawców.

Uczniowie w ciągu tygodnia zdobywają doświadczenie zawodowe u pracodawców, a w wolnym czasie uczestniczą w programie kulturowym. Jednym z takich punktów był wieczór grecki, gdzie uczniowie mieli okazję wysłuchać pieśni i zobaczyć narodowe tańce, w tym słynną Zorbę. Młodzież poznawała atrakcje turystyczne regionu, zwiedziła: Zamek Platamonas, Stary Platamonas, wąwóz Enipeas. Wyprawiła się także do wytwórni greckich produktów narodowych tj. oliwy oraz serów feta. W sobotę wyruszyli na całodniowy rejs po Morzu Egejskim, a w niedzielę oglądali greckie Meteory – jedną z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie.

Zakwaterowanie w hotelu w San Panteleimon, w południowej części słynnej Riwiery Olimpijskiej jest atrakcją samą w sobie. Miejscowość położona jest na wzgórzach, przy łagodnie schodzącej do morza rozległej plaży. Z okien hotelu roztacza się piękny widok na Morze Egejskie i znaną z mitów greckich – górę Olimp – siedzibę bogów.

Praktyki, w których biorą udział uczniowie kształcący się w zawodach: technik elektryk  i technik mechanik, odbywają się w ramach projektu „Kompetencje zawodowe dla gospodarki opartej na wiedzy” o numerze 2020-1-PL01-KA102-080109, realizowanego w ramach Programu Erasmus+  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Celem ogólnym Projektu jest wzmocnienie kompetencji zawodowych i kluczowych: nabycie przez uczniów praktycznych umiejętności zawodowych wymaganych na rynku pracy potwierdzonych międzynarodowym certyfikatem, zachęcanie uczniów do nauki języków obcych, pobudzenie kreatywności, rozwoju osobistego i zwiększenie samodzielności młodych ludzi, podnoszenie kompetencji interpersonalnych i świadomości międzykulturowej, zwiększanie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej szkoły.

Pierwsze bariery zostały przełamane. Grecy w pracy są świetnymi fachowcami i wspaniałymi, nie pozbawionymi poczucia humoru ludźmi, codziennie potwierdza to młodzież, wracając po odbytych praktykach.

Dzięki praktykom uczniowie kształcący się w zawodzie technika mechanika zdobyli konkretne umiejętności zawodowe m.in. z zakresu: dokonywania montażu, instalowania i uruchamiania oraz obsługiwania maszyn i urządzeń, wykrywania, dokonywania naprawy i ich konserwacji, a także umiejętności z zakresu organizowania procesu produkcji. Natomiast technicy elektrycy z zakresu: wykonywania i uruchamiania instalacji elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej, montowania i uruchamiania maszyn i urządzeń elektrycznych, wykonywania konserwacji instalacji, eksploatowania instalacji elektrycznych oraz maszyn i urządzeń elektrycznych.

Na zakończenie pobytu w Grecji, wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie zagranicznych praktyk.

Z Łęcznej do Rimini na praktyki zawodowe

Elektrycy i mechanicy w stoczni w Ravenna Boat Service S.R.L. w Marina di Ravenna

40 uczniów Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej w październiku wyruszyło do Rimini we Włoszech na  dwutygodniowe praktyki zagraniczne.

Uczniowie mieli szansę zdobyć doświadczenie zawodowe, poznać dziedzictwo kulturowe Włoch, odbyć atrakcyjne wycieczki m.in. do Wenecji, Asyżu i San Marino.

W praktykach wzięło udział 40-tu uczniów kształcących się w zawodach: technik elektryk  i technik mechanik. Praktyki odbyły się w ramach projektu „ZSG w Łęcznej – mobilność dla rozwoju” o numerze 2019-1-PL01-KA102-06450, realizowanego ze środków POWER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Celem ogólnym Projektu jest wzmocnienie kompetencji zawodowych i kluczowych:

  • nabycie przez uczniów praktycznych umiejętności zawodowych wymaganych na rynku pracy potwierdzonych międzynarodowym certyfikatem,
  • zachęcanie uczniów do nauki języków obcych,
  • pobudzenie kreatywności, rozwoju osobistego i zwiększenie samodzielności młodych ludzi,
  • podnoszenie kompetencji interpersonalnych i świadomości międzykulturowej,
  • zwiększanie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej szkoły,
  • zdobycie doświadczeń zawodowych związanych z realizacją mobilności uczniów,
  • uznanie kwalifikacji, umiejętności i kompetencji nabytych w czasie zagranicznych praktyk zawodowych zgodnie z zasadami systemu ECVET.

Dodatkową atrakcją była lokalizacja pobytu uczniów w Rimini, w jednym z najpopularniejszych miast turystyczno-wypoczynkowych nad północnym Adriatykiem. Co roku odwiedzają je tysiące turystów z całego świata. Swą sławę zawdzięcza ciągnącej się wzdłuż całego miasta ogromnej, piaszczystej plaży. Rimini to nie tylko turystyczny kurort, ale przede wszystkim piękne, starożytne miasteczko, którego historia sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego. Na uwagę zasługuje tam również Muzeum Federico Felliniego, wielkiego włoskiego reżysera i scenarzysty filmowego.

W pamięci uczniów pozostanie z pewnością stocznia w Ravenna Boat Service S.R.L., piękne krajobrazy regionu Emilia-Romania i Umbrii, niezwykle uprzejmi Włosi, wspaniałe morze i niezapomniane wycieczki.

PROJEKT ZSG W ŁĘCZNEJ – MOBILNOŚĆ DLA ROZWOJU

Chcesz wyjechać na dwutygodniowe zagraniczne praktyki?

Chcesz zdobyć doświadczenie?

Chcesz podszkolić się w j. angielskim?

Chcesz poznać dziedzictwo kulturowe Włoch?

Weź udział w dwutygodniowych praktykach u zagranicznych pracodawców w terminie 13-24.09.2021 r. w Rimini (Włochy).

Wszystkich zainteresowanych uczniów serdecznie zapraszamy do składania formularzy rekrutacyjnych.

Szczegółowe informacje o projekcie, formularz rekrutacyjny, regulamin projektu można uzyskać u koordynatora Marzeny Szypulskiej (p. 301) oraz poniżej.