Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

„Muzeum w Pudełku. Miasteczko Malki” to gra narracyjna zawierająca karty edukacyjne, karty z archiwalnymi zdjęciami, mapy, pionki i judaika. Zestaw do gry znajduje się w bibliotece szkolnej, otrzymali go nauczyciele uczestniczący w październiku w  międzynarodowym kongresie „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe: praktyki, perspektywy, wyzwania” zorganizowanym w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Jako pierwsi w grze, wprowadzającej w historię i kulturę Żydów polskich, wzięli udział uczniowie z Koła Wolontariatu Bibliotecznego.

Akcja gry osadzona w przedwojennym miasteczku, w którym mieszka żydowska dziewczyna o imieniu Malka. Uczestnicy gry wcielają się w postaci z miasteczka i współczesną postać polskiego chłopca Antka. Wspólnie przemieszczają się jego ulicami i dzięki temu poznają ważne dla Żydów miejsca jak np.: plac targowy, synagogę, cmentarz, pocztę, browar i inne obiekty, w których funkcjonowała społeczność żydowska. 

Uczestnicy gry dowiadują się czym jest macewa, bima, jad, Tora. Dowiadują się także kiedy je się kolację szabatową i jakie przedmioty związane są z szabatem. Mogą dotknąć kielicha, świeczników i belsaminki. Poznają jakie potrawy są koszerne, a jakie nie i dlaczego. Mogą też puścić w ruch drejle.

Miasteczko Mali równie dobrze mogło być Miasteczkiem Łęczna. Tutaj, tak jak i w wielu innych przedwojennych polskich miasteczkach, od wieków zamieszkiwała społeczność żydowska. W 1935 r. stanowiła ona ponad połowę mieszkańców polskich. II wojnę światową przeżyli nieliczni łęczyńscy Żydzi, dziś nie mieszka tu ani jeden z nich. Pozostałością po ich wielowiekowej obecności jest Wielka Synagoga, Mała Synagoga tzw. cheder – dom nauki (obecnie mieści się tam Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna), cmentarz na Pasterniku, budynki mieszkalne i usługowe przy Rynku II i III.

Teren starego miasta od 1941 roku przekształcony był w getto. W latach 1942–1943 przy południowej ścianie synagogi Niemcy rozstrzelali 1046 Żydów. Najwięcej bo aż 970 osób zginęło w Jom Kipur  tj. 9 października w 1943 r. Pozostali trafili do obozów pracy i zagłady w Sobiborze i innych.

Gra „Miasteczko Malki” jest ważnym zaczątkiem opowieści o świecie, którego już nie ma. Mamy nadzieję, że chociaż w ten sposób wskrzesimy pamięć tych, którzy zamieszkiwali Łęczną od samych jej początków czyli od XV w.