Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

20 września przy ul. Bogdanowicza odbyła się uroczystość upamiętniająca bohaterów walki o most lubelski w Łęcznej. Uczniowie Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej zaciągnęli honorową wartę przy kamieniu – pomniku, na którym wyryte zostały nazwiska bohaterów.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Jerzy Małek – sekretarz Miasta oraz Michał Pelczarski – wicestarosta. Następnie ks. Zdzisław Burza zmówił modlitwę za zmarłych obrońców Ojczyzny.

Apel Poległych odczytał prowadzący uroczystość Tomasz Gładosz. Następnie przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty bohaterów.

Z racji pandemii obchody miały kameralny charakter. Brakowało dzieci z pobliskiego przedszkola, które co roku przygotowywały patriotyczny program.

Przypomnijmy, że bitwa o most lubelski rozegrała się nad Wieprzem 20 września 1939 r. Była jedną z bitew kampanii wrześniowej, która pokazała nie tylko ducha bojowego polskich żołnierzy, ale też determinację mieszkańców Łęcznej. Wsparli oni 100. osobowy oddział polskiego wojska, z którym wspólnie stoczyli zwycięski bój z hitlerowskim najeźdźcą.

Zdjęcia