Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

Z czasem przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia wiąże się tradycyjna wykonywania ozdób choinkowych, dbamy o nią również w naszej szkole.

Uczniowie kl. 3ep podczas jednej z lekcji bibliotecznych przygotowali łańcuch z kolorowych kartoników, który przyozdobił szkolną choinkę.

Udekorowana choinka jest jednym z piękniejszych symboli Bożego Narodzenia. Zielone drzewko symbolizuje drzewo życia, które rosło w Raju. Stąd tradycja nakazywała stroić choinkę 24 grudnia w Wigilię Bożego Narodzenia, w dniu Adama i Ewy. Wypędzeni z raju Adam i Ewa symbolizują ludzkość, która oczekuje powrotu do pierwotnej jedności z Bogiem. Dokonuje się on dzięki Jezusowi, który jest nowym „świętym drzewem życia”.

Dawniej choinki zdobiono ciasteczkami, piernikami, orzechami, „rajskimi jabłuszkami”, a także własnoręcznie wykonanymi w czasie adwentu ozdobami z bibuły, kolorowych papierów, piórek, wydmuszek, słomy i kłosów zbóż. Z czasem ozdoby choinkowe zmieniły się, ale zwyczaj dekorowania choinki pozostał.