Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

Z inicjatywy Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A. oraz Starostwa Powiatowego w Łęcznej uczniowie klas 1m,1eo, 2emo, 4ep i 4mg uczestniczyli 7 grudnia w warsztatach ekologicznych INSPIRUJĘ SIĘ! ZERO WESTE W SZKOLE. Celem zajęć była edukacja młodzieży w zakresie działań opartych na idei zero waste oraz wprowadzenie nawyków chroniących środowisko przyrodnicze.

Podczas zajęć uczniowie przypomnieli sobie, że życie zgodnie z zasadami ekologii, dbanie o przyrodę, zrozumienie zasad jakimi się kieruje jest niezwykle ważne. Każdy powinien zadbać o naszą planetę, poznać reguły i normy ekologiczne, zgłębić wiedzę przyrodniczą.

Uczniowie w trakcie warsztatów przypomnieli sobie zasady segregacji śmieci, poznali czym są pacyficzne plamy śmieciowe oraz jak bardzo jesteśmy oszukiwani przez producentów  poprzez tworzenie mylnego wrażenia, że dana firma i jej produkty są przyjazne dla środowiska (tzw. greenwashing). Ciekawą alternatywą dla plastiku są opakowania biodegradowalne, uczniowie mogli zobaczyć jak fajne są opakowania ze skrobi ziemniaczanej, alg czy grzybów.

Zero waste to w dosłownym tłumaczeniu oznacza „brak śmieci” lub „brak marnowania”. To także styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska.

Filozofia ZERO WASTE pomaga w kształtowaniu dobrych nawyków świadomego konsumpcjonizmu. To już nie trend, lecz praktycznie styl życia – postawa, jaką powinien przyjąć każdy, komu los naszej planety (i przyszłych pokoleń) nie jest obojętny.

Niestety śmiecimy na potęgę. Statystyczny Polak wytwarza rocznie 315 kg odpadów, i liczba ta z każdym rokiem wzrasta. Torby, torebeczki, kartoniki, pudełeczka – jedne opakowania opakowujemy drugimi. Niepotrzebne przedmioty wyrzucamy. Na koniec dnia domowy kosz na śmieci pęka w szwach – i tak dzień w dzień. W skali mikro to prawie nic, w skali makro – katastrofa, której początki widać gołym okiem. To nie koniec edukacji ekologicznej uczniów naszej szkoły. Kolejny etap to konkurs ZERO WESTE „rEKOnstruktor”. Wszystkie te działania są elementem projektu ekologicznego INSPIRUJĘ SIĘ! ZERO WESTE W SZKOLE, którego organizatorami są: Lubelski Węgla „Bogdanka” S.A. oraz Starostwa Powiatowego w Łęcznej.