Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

23 września 2022 r. nauczycielka historii, Martyna Kawalec, we współpracy z Ireneuszem Czmudą, specjalistą SCWEW, przeprowadziła lekcję  modelową z historii i teraźniejszości dla uczniów kl. 1eo. Gościem specjalnym lekcji była pani Elżbieta Lisowska, świadek historii.

Ireneusz Czmuda, historyk, przybliżył uczniom sytuację Polaków w pełnym sprzeczności okresie PRL-u. Następnie wysłuchali oni relacji pani Elżbiety Lisowskiej, której rodzina  w latach 1947-1949 w Nowogrodzie ukrywała słynnego dowódcę podziemia niepodległościowego, Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”. Za tę pomoc rodzina jej ojca była później prześladowana, aż do upadku systemu komunistycznego. Pani Elżbieta opowiadała uczniom o swoich trudnych doświadczeniach tamtego czasu.

Uczniowie przejrzeli również Pamiętniki „Uskoka” wydane przez IPN. Są one nieocenionym źródłem wiedzy obejmującym okres od roku 1939 do 1949 r. czyli pisane były niemal do śmierci dowódcy.

Mamy nadzieję, że uczniowie będą mieli okazję jeszcze nie raz posłuchać opowieści o bohaterach i ich walce o ojczyznę. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali prelekcji pana Ireneusza oraz emocjonującego wystąpienia pani Elżbiety.