Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

3️⃣0️⃣ maja w przeddzień dnia urodzin wybitnego Profesora, w Zespole Szkół nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie odbyło się trzecie już powiatowe dyktando jego imienia.

Profesor Walery Pisarek to absolwent milejowskiego liceum, wybitny polski językoznawca i prasoznawca, specjalista w dziedzinie komunikowania masowego i socjolingwistyki. Był pierwszym przewodniczącym Rady Języka Polskiego. Profesor w młodości mieszkał w majątku rodzinnym w Jaszczowie. Władze gminy Milejów nadały mu w 2️⃣0️⃣0️⃣4️⃣ roku tytuł Honorowego Obywatela Gminy Milejów.

Nie tylko dyktando jego imienia ma uhonorować tę wybitną, związaną z powiatem łęczyńskim, postać. Szkoła czyni starania, by to jego imię nadać Zespołowi Szkół nr 2.

Udział w dyktandzie wzięli uczniowie klas VII-VII ze szkół podstawowych, uczniowie ponadpodstawowych i osoby dorosłe. Wszyscy pisali ten sam tekst. Z naszej szkoły wyzwanie podjęło trzech uczniów: Mateusz Żywiec z kl. 1eo, Jakub Bochniarz z kl. 4mg i Damian Spodar – tegoroczny absolwent. Sił w dyktandzie próbowali również nauczyciele: dyr. Maria Jarmuł-Snopek, Marzena Olędzka oraz Marzena Szypulska.

Dyktando przygotował ks. prof. Wiesław Przyczyna z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, członek Rady Języka Polskiego. Tekst dyktanda dotyczył osoby Walerego Pisarka jako człowieka nauki.

Gośćmi specjalnymi trzeciej edycji dyktanda byli: ks. prof. Wiesław Przyczyna oraz Waldemar Skuratowicz, poeta, podróżnik, malarz, karykaturzysta, rzeźbiarz, ale też sąsiad i przyjaciel Profesora.

I Dyktando odbyło się w 2️⃣0️⃣1️⃣9️⃣ r., kolejne dopiero zorganizowano rok temu, przerwa wymuszona była pandemią.

Organizatorami dyktanda są: Starostwo Powiatowe w Łęcznej, Zespół Szkół nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie, Towarzystwo Przyjaciół Milejowa oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Jaszczowie. Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym Rady Języka Polskiego przy PAN w Warszawie.

Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody. 🎁🎁🎁 Niestety nie było wśród nagrodzonych uczniów, ani nauczycieli z ZSG, nic jednak straconego, za rok kolejne dyktando❗️