Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

Z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który przypada 1 marca, uczniowie klasy 3e wraz z nauczycielem historii Martyną Kawalec w środę 22 lutego, odwiedzili Izbę Pamięci Żołnierzy Niezłomnych w Witaniowie.

Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała informacji dotyczących losów polskich żołnierzy w trudnych komunistycznych czasach, o ich walce z sowietyzacją oraz o lokalnych bohaterach: kpt. Zdzisławie Brońskim ps. „Uskok” oraz ppor. Adamie Kuchcewiczu ps. „Wiktor”. Uczniowie obejrzeli licznie  zgromadzone w gablotach materiały źródłowe, które przekazał lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Młodzież na pamiątkę otrzymała drobne upominki w postaci przypinek oraz książki. Swoją wizytę klasa 3e upamiętniła wpisem do Księgi Pamiątkowej oraz zdjęciem przy muralu kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok” z towarzyszami broni.

Młodzież podziękowała regionalistce dr Monika Bogusz za ciekawą lekcję historii. Z pewnością jeszcze nie raz odwiedzą Izbę Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.