Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

29 września 2023 r. uczniowie klasy 4em, kształcący się w zawodzie technik mechanik uczestniczyli w wycieczce do zakładu pracy – Kuźni Matrycowej Lublin.

Podczas wizyty uczniowie poznali proces produkcji części dla przemysłu motoryzacyjnego metodą kucia w matrycach na młotach, kuźniarkach i prasach oraz defektoskopowe badanie odkuwek. Młodzież miała okazję poznać warunki, w jakich pracują pracownicy kuźni: hałas, wysoka temperatura, zapylenie oraz ciężka praca fizyczna.

Wycieczka była dobrym uzupełnieniem wiedzy zdobywanej w szkole oraz dała pozytywny obraz funkcjonowania jednego z zakładów produkcyjnych w naszym regionie.

Kuźnia Matrycowa sp. z o.o. w Lublinie to firma, której historia sięga 1957 r., kiedy to powstała kuźnia w Fabryce Samochodów Ciężarowych. W 1995 r. przekształcona została w Kuźnię Daewoo Motor Polska, a od 2002 r. po restrukturyzacji funkcjonuje jako Kuźnia Matrycowa sp. z o.o. Kuźnia Matrycowa zajmuje się produkcją odkuwek matrycowych do różnych branż przemysłu, głównie motoryzacyjnego. Odbiorcami wyrobów są renomowane firmy w kraju i za granicą. W wycieczce do kuźni towarzyszył uczniom Benedykt Porębski, nauczyciel przedmiotów zawodowych mechanicznych oraz Marzena Szypulska, psycholog, doradca zawodowy, organizatorka wyjazdu.