Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

Akcję Narodowego Czytania w bibliotece szkolnej rozpoczęła klasa 3mg. Uczniowie zapoznali się z ideą wspólnego czytania, a także z biografią Gabrielą Zapolską autorki czytanego w tym roku dzieła Moralność pani Dulskiej.

„Znajomość najwybitniejszych dzieł narodowej literatury nie powinna ograniczać się do nauczania szkolnego, ale powinna być również obecna w życiu nas wszystkich” – czytamy o idei Narodowego Czytania na stronie Prezydenta RP.

Akcję Narodowego Czytania zainicjowała w 2012 r. wspólna lektura Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, w następnym roku odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w kolejnych latach m.in.: Potopu i Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Lalki Bolesława Prusa, Wesela Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnia Stefana Żeromskiego oraz polskich nowel, rok temu Balladyny Juliusza Słowackiego.

W tym roku przypada jubileuszowe, 10. Narodowe Czytanie. 4 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie Para Prezydencka zainaugurowała tę akcję. Prezydent ogłosił wówczas, że za rok czytane będą Ballady i romanse Adama Mickiewicza, wyjaśnił także, że „będzie to upamiętnienie dwusetnej rocznicy ich opublikowania” i dodał, że „jest to symboliczny początek polskiego romantyzmu”.