Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

Narodowe Czytanie Nad Niemnem w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej odbyło się w poniedziałek 11 września. Zaangażowali się w nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także rodzice i  przedstawiciele Starostwa Powiatowego.

Goście

Gośćmi Narodowego czytania byli: pani Anna Cieślińska Główny Specjalista ds. kontroli zarządczej w Starostwie Powiatowym i pani Sylwia Tabaczewska-Roczon, rodzic i nauczyciel historii. Na widowni zasiedli uczniowie z klas: pierwszej, drugiej, trzeciej i czwartej.

Idea Narodowego Czytania

Zgromadzona w auli im. Jana Samsonowicza młodzież zapoznała się z historią, a także ideą akcji Narodowego Czytania.  Do jej założeń należy wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości, poprzez wspólną lekturę wybitnych dzieł polskiej literatury. Chodzi także o zwrócenie uwagi na bogactwo tej literatury, potrzebę dbałości o piękną polszczyznę i popularyzację czytelnictwa. Wprowadzenie w ideę lektury dzieł narodowych przygotowała i całość spotkania poprowadziła Marzena Olędzka, nauczyciel bibliotekarz.

Nad Niemnem

Nauczycielka języka polskiego Eliza Szymańska odczytała okolicznościowy List Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a następnie wprowadziła w lekturę dwóch wybranych fragmentów książki: odwiedziny mogiły Jana i Cecylii oraz wizytę na mogile Powstańców Styczniowych. Opowiedziała o znaczeniu Nad Niemnem dla polskiej literatury oraz o jej wpływie na kształtowanie narodowej tożsamości.

Bohaterowie powieści i aktorzy

Uczniowie odczytali swoje kwestie ubrani w stroje z epoki. Fragment pierwszy czytali: p. Anna Cieślińska jako narrator, Mateusz Żywiec z kl. 2eo jako Anzelm, Jakub Roczon z kl. 2eo jako Jan – protoplasta rodu Bohatyrowiczów, Filip Krępacki z kl. 3emo jako król Zygmunt August i Radosław Budzyński z kl. 3emo jako Janek Bohatyrowicz.

Po pierwszej części lektury Nad Niemnem widzowie obejrzeli fragment jej ekranizacji. Mieli w ten sposób możliwość porównania obu dzieł: literackiego i filmowego.

Następny wybrany tekst dotyczący mogiły Powstańców Styczniowych przybliżyli uczestnikom spotkania: p. Sylwia Tabaczewska-Roczon jako narrator, Alicja Kutyma z kl. 1om jako Justyna Orzelska, Radosław Budzyński z kl. 3emo jako Janek Bohatyrowicz.

Wszyscy aktorzy wspaniale odczytali swoje kwestie i otrzymali za nie gromkie brawa.

Miejsca pamięci w Powiecie Łęczyńskim

Nauczycielka historii Martyna Kawalec przedstawiła prezentację „Wirtualny spacer po miejscach pamięci Powstania Styczniowego” i opowiedziała o wydarzeniach z 1863 r. Uczniowie mogli też obejrzeć wystawę rycin odnoszących się do tego wydarzenia z cyklu „Polonia” Artura Grottgera, znanego rysownika i malarza.

Podziękowania dla zaangażowanych

Gościom, uczestnikom Narodowego Czytania i tym, którzy je przygotowali podziękowała p. Maria Jarmuł-Snopek dyrektor Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej. Goście otrzymali podziękowania w formie dyplomu oraz i dyplom z okolicznościową pieczęcią z Kancelarii Prezydenta RP.

Wydarzenie zakończyła wspólna fotografia.

Oficjalny udział w akcji Narodowego Czytania

W tym roku szkoła zgłosiła swój udział w akcji Narodowego Czytania do Kancelarii Prezydenta RP i dzięki temu otrzymała pamiątkową pieczęć. Osoby zainteresowane wbiciem stempla z logo Narodowego Czytania do swego egzemplarza powieści, mogły uczynić to na zakończenie wydarzenia, można to będzie także uczynić w bibliotece.

Do końca września w bibliotece można też obejrzeć okolicznościową wystawę dotyczącą autorki  Nad Niemnem oraz historii Narodowego Czytania.

Szkolną uroczystość przygotowały: Marzena Olędzka, nauczyciel bibliotekarz, Eliza Szymańska nauczyciel j. polskiego, Martyna Kawalec nauczyciel historii, Marzena Szypulska nauczyciel psycholog. O nagłośnienie wydarzenia zadbali: Hubert Rudziński i Wiktor Pastusiak z kl. 4em.

Za rok lekturą Narodowego Czytania będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego.