Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

Uczniowie i nauczyciele razem czytali Ballady i romanse

– Jedzą, piją, lulki palą, tańce, hulanka, swawola; ledwie karczmy nie rozwalą, cha cha, chi chi, hejza, hola! – słychać było donośne głosy uczestników Narodowego Czytania w ZSG… jednak tylko na scenie, bo wśród widowni… jak makiem zasiał.

Ciekawa fabuła mickiewiczowskich Ballad i romansów przykuła uwagę uczniów, którzy 9 września zgromadzili się w szkolnej auli, by wziąć udział w akcji Narodowego Czytania. Włączyli się w nią uczniowie i nauczyciele wraz z dyrektorką szkoły. Młodzież przez tydzień szlifowała warsztat recytatorski, by poezja narodowego wieszcza zabrzmiała jak najlepiej. Wypadło wspaniale. Również nauczyciele popisali się recytatorskim kunsztem. Szczególne słowa uznania należą się uczniom klas pierwszych, którzy odważyli się czytać przed nieznaną im jeszcze widownią, złożoną głównie z klas starszych.

Zanim jednak uczniowie wysłuchali wybranych utworów z tomiku Ballady i romanse Adama Mickiewicza, zapoznali się z historią, a także ideą akcji Narodowego Czytania.  Do jej założeń należy wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości, poprzez wspólną lekturę wybitnych dzieł polskiej literatury. Chodzi także o zwrócenie uwagi na bogactwo tej literatury, o potrzebę dbałości o piękną polszczyznę i naturalnie popularyzację czytelnictwa.

Honorowy Patronat nad akcją Narodowego Czytania od początku tj. od 2011 r. pełni Para Prezydencka. Co roku kierowane jest też do uczestników specjalne przesłania Prezydenta RP. W szkole przybliżyła je uczniom nauczycielka języka polskiego, odczytując fragment listu Prezydenta Andrzeja Dudy. Nauczycielka opowiedziała także o znaczeniu Ballad i romansów dla polskiej literatury oraz o ich wpływie na kształtowanie narodowej tożsamości.

Podczas szkolnego Narodowego Czytania uczniowie usłyszeli: wiersz „Romantyczność” w wykonaniu Kacpra Piskorskiego z kl. 1 eo i Julii Budki z kl. 4ep, wiersz „Świtezianka” w wykonaniu Martyny Krępackiej z kl. 1eo i Damiana Spodara z kl. 4gm, wiersz „Pani Twardowska” w wykonaniu Kacpra Więckowskiego z kl. 4gm i Krzysztofa Spodara z kl. 3e, wiersz „Lilije” w wykonaniu nauczycieli: dyr. Marii Jarmuł-Snopek, Kamila Grabowskiego (n-l przedmiotów zawodowych), Marzeny Szypulskiej (psycholog).

Na zakończenie wydarzenia wszyscy wykonawcy stanęli do wspólnego zdjęcia, każdy otrzymał też pamiątkowy dyplom z okolicznościową pieczęcią z Kancelarii Prezydenta. Osoby zainteresowane wbiciem stempla z logiem Narodowego Czytania do tomiku poezji Mickiewicza, mogły to uczynić w bibliotece.

Szkolną uroczystość prowadziły: Marzena Olędzka (n-l bibliotekarz) i Julia Kupa (n-l j. polskiego). O nagłośnienie wydarzenia zadbali: Hubert Rudziński i Wiktor Pastuszak z kl. 3em, a wszystko na fotografii uwiecznił Piotr Skoniecki z kl. 4ep. Już za rok czytamy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej!