Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

Motywacja, wiara w siebie oraz ukierunkowanie myślenia, aby skupiać się przede wszystkim na swoich mocnych stronach, a nie na lękach i ograniczeniach to główna idea lekcji prowadzonych przez  szkolnego psychologa.

W temat zajęć motywacyjnych wprowadza uczniów film „Cyrk motyli”. Nie jest to film prezentujący spektakularne pościgi samochodowe, strzelaniny, intrygi, wątki miłosne czy niesamowite efekty. Ma on przede wszystkim skłonić do głębokiej refleksji nad sobą, swoimi możliwościami i potencjałem tkwiącym w każdym człowieku.

Następnie uczniowie zapoznają się z niezwykłą postacią – Nickiem Vujicicem, który urodził się z rzadką chorobą, całkowitym wrodzonym brakiem kończyn. Pomimo przeciwności losu, uwierzył on w siebie i odnalazł życiową drogę. Swoim życiem pokazuje, że mimo własnych ograniczeń i słabości, można być szczęśliwym i spełnionym człowiekiem.

Wiara w siebie i niepoddawanie się  przeciwnościom, dały mu siłę, by nauczyć się wykonywać wszystkie niezbędne, codzienne czynności: pisać używając dwóch palców u stopy, używać komputera, czesać się, golić, myć zęby, odbierać telefon, jeździć na deskorolce, a nawet grać w golfa, surfować czy grać na perkusji. Ten niezwykły człowiek obecnie jeździ po całym świecie przekonując innych, że nigdy nie należy się poddawać. Na swoim przykładzie pokazuje, że słowo „niemożliwe”, nie musi mieć mocy sprawczej.

Zajęcia motywujące do pracy nad sobą realizowane będą w ciągu całego roku szkolnego przez psychologa szkolnego we współpracy z nauczycielem bibliotekarzem, w ramach cyklu spotkań: Czytam, rozwijam się, poszukuję. Ta inicjatywa ma przybliżyć uczniom wartość czytania książek, szczególnie psychologicznych. Podczas zajęć uczniowie poznają, że literatura psychologiczna jest idealnym narzędziem do nauki samodoskonalenia oraz nabywania nowych umiejętności, z których istnienia nie zdawali sobie do tej pory sprawy. Lekcje będą także okazją do zaprezentowania szkolnego księgozbioru.