Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

1️⃣3️⃣ czerwca Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej wziął udział w Ogólnopolskim Święcie Wolnych Książek. Ania, Michał i Szymon z kl. 2emo z Bibliotecznego Koła Wolontariatu, pomogli uwolnić ponad 4️⃣0️⃣ podarowanych na ten cel książek.

📚 Książki zostały zaniesione na dworzec autobusowy w Łęcznej, gdzie na ławeczkach czekają na nowych właścicieli, by wraz z nimi wyruszyć w nieznaną drogę. Niektóre, polecane przez uczniów, trafiły bezpośrednio do rąk podróżnych, wyjeżdżających z miasta lub przyjeżdżających do niego.

📚 Wśród uwolnionych książek znalazły się: „Baśnie Barda Beedle’a” J.K. Rowling, autorki słynnej serii o Harrym Potterze, „Łotr” Trudi Canavan, znanej autorki książek fantasy, „Pudełko z guzikami Gwendy” Stephena Kinga, mistrza książek grozy. Wśród wielkich nazwisk nie zabrakło Antoin’a de Saint-Exupréry’ego, autora ponadczasowej książki „Mały Książę”.

📚 Zbiór uwolnionych książek zawierał także pozycje regionalne np.: „Legendy ziemi łęczyńskiej” Marii Kieres-Kramek, „Łęczna i okolice w powstaniu styczniowym. Miejsca pamięci” Piotra Winiarskiego, „Ścieżka przyrodnicza „Nadrybie” wydana przez LW Bogdanka S.A. Jako, że uczniowie uczą się w Zespole Szkół Górniczych, nie mogło też zabraknąć pozycji dotyczących górnictwa węglowego na Lubelszczyźnie. Uczniowie uwolnili także lektury: „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego, „Zemstę” Aleksandra Fredry, „Placówkę” Bolesława Prusa.

📚 Były też książki na wakacje: pierwsza to „Batory” Bożeny Aksamit o najbardziej znanym polskim transatlantyku oraz „Z książką na końcu świata” Jolanty Niwińskiej, pomysłodawczyni polskiego bookcrossingu.

📚 Idea Boocrossingu zakłada propagowanie czytelnictwa, a także uwolnienie jak największej ilości książek, by nie kurzyły się na półkach, a uwolnione sprawiały radość innym. Ci, którzy sięgnęli po taką książkę, mogą ją przeczytać i podarować innej osobie lub po prostu zostawić w miejscu publicznym dla innych chętnych.

📚 Wszystkie uwolnione książki zostały przekazane do biblioteki w formie darów, a następnie oznakowane przez Dominikę, Anię, Zuzię, Piotra i Michała, specjalną informacją Fundacji BookCrossing Polska: „NIE jestem książką ZAGUBIONĄ! Jestem książką znalezioną przez Ciebie. Jestem za darmo. Jeśli lubisz czytać, weź mnie ze sobą, przeczytaj i przekaż dalej.

Akcja zakończyła się więc sukcesem! Wszystkie książki znalazły nowych właścicieli. 😀👍

Więcej informacji na www.bookcrossing.pl