Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

Niektórzy –
czyli nie wszyscy.
Nawet nie większość wszystkich, ale mniejszość.
Nie licząc szkół, gdzie się musi,
i samych poetów,
będzie tych osób chyba dwie na tysiąc.

Wisława Szymborska

W Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej Dzień Kobiet uczczony został poetyckim Konkursem Recytatorskim „Twórczość Wisławy Szymborskiej”.

Zarówno dzień jak i poetka zostały wybrane nieprzypadkowo, w tym roku bowiem przypada 100. rocznica urodzin polskiej noblistki. Dla uhonorowania jej dorobku literackiego Sejm RP ogłosił rok 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej. Jak więc najlepiej można uczcić poetkę i jej poezję jeśli nie w Dzień Kobiet? Tak zdecydowali uczniowie z  Bibliotecznego Koła Wolontariatu.

„Nic dwa razy”, „Perspektywa”, „Dłoń”, a także „Nazajutrz – bez nas”, „Muzeum”, „Próba” i „Niektórzy lubią poezję”, a nawet wczesny, propagandowy wiersz poetki pt. „Lenin”, znalazł się wśród wybranych przez młodzież na poetycki konkurs recytatorski.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 19 uczniów, w tym dwie uczennice. W jury zasiedli organizatorzy: nauczyciel j. polskiego Julia Kupa, nauczyciel bibliotekarz Marzena Olędzka oraz przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego Kornel Szubartowski z kl. 3em. Jury oceniało: interpretację słowną tekstu – tempo, intonację i dykcję, pamięciowe opanowanie wiersza oraz kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników przyznano trzy nagrody oraz pięć wyróżnień, otrzymali je:

Nagrody główne

I miejsce – Andrzej Kutyma (kl. 4gm), wiersz „Niektórzy lubią poezję”

II miejsce – Krzysztof Spodar (kl. 3e), wiersz „Niektórzy lubią poezję”

III miejsce – Mateusz Żywiec (kl. 1eo), wiersz „Nic dwa razy”

Wyróżnienia

Paweł Orzechowski (kl. 4ep), wiersz „Lenin”

Piotr Olejnik (kl. 3em), wiersz „Nic dwa razy”

Sebastian Monik (kl. 4ep), wiersz „Muzeum”

Jakub Roczon (kl. 1eo), wiersz „Czwarta nad ranem”

Aleksander Ptskialadze (kl. 1eo), „Nazajutrz – bez nas”

Nagrody rzeczowe i dyplomy laureatom wręczała dyrektor ZSG Maria Jarmuł-Snopek oraz jury konkursowe. Osoby wyróżnione otrzymały dyplomy i słodycze. Dziewczęta biorące udział w konkursie z racji Dnia Kobiet otrzymały także kwiaty i życzenia.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a zwycięzcom konkursu gratulujemy i życzymy, by dalej zgłębiali poezję – tę piękną sztukę wyrażania emocji i uczuć.