Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

1 września to nie tylko dzień rozpoczęcia roku szkolnego, ale także rocznica wybuchu II wojny światowej. Powiatowe obchody patriotycznej uroczystości poprowadzili uczniowie Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej. Uroczystość odbyła się na Placu Powstań Narodowych.

Po zaciągnięciu warty przez żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i odśpiewaniu hymnu państwowego, okolicznościowe przemówienia wygłosili Wicestarosta Michał Pelczarski oraz Burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski.

O 4.47 na wybrzeżu gdańskim 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa. W tym samym dniu niemieckie myśliwce zbombardowały Wieluń. To samo stało się 13 września we Frampolu na Lubelszczyźnie, gdzie wojska niemieckie spowodowały śmierć 1500 mieszkańców – przypominał Wicestarosta.

Pamiętamy z wdzięcznością wszystkich tych, którzy walczyli, oddali swoje życie dla obrony świata przed hitlerowskim totalitaryzmem, faszyzmem przed terrorem – mówił Burmistrz Łęcznej. Pamiętamy, musimy pamiętać i dlatego tutaj dzisiaj jesteśmy. Uczyńmy wszystko, aby pamięć historyczna i wolności, o które walczyli nasi przodkowie przekazać następnym pokoleniom. Cześć i chwała bohaterom!

Następnie uczniowie ZSG Dawid Macioszek i Nikodem Szafran poprowadzili Apel Poległych. Modlitwę w intencji ofiar wojny poprowadził ks. Andrzej Lupa, proboszcz parafii św. Barbary w Łęcznej. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i znicze.