Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

Pamięć o tych, którzy odeszli jest potrzebna nam wszystkim. Nie tylko pamięć historyczna, przywołująca doświadczenia narodu, ale i pamięć o członkach rodziny, a także osobach zaprzyjaźnionych. Ta pamięć stanowi o naszej tożsamości.

26 października uczniowie klas: 4ep i 1eo podczas lekcji religii z księdzem katechetą oraz nauczycielem bibliotekarzem nawiedzili łęczyńską metropolię. Na cmentarzu zapalili lampki na mogiłach Polaków walczących o wolną Ojczyznę, zmówili także modlitwę za zmarłych.

Przy każdej mogile-pomniku wysłuchali informacji związanych z jego historią. Młodzież nawiedziła:

  • Pomnik Nieznanego Żołnierza Polskiego walczącego na frontach II wojny światowej,
  • Pomnik Nieznanych Żołnierzy Polskich, którzy polegli na polu chwały w 1918 r.
  • Pomnik uczestników Powstania Styczniowego 1863-1864,
  • Pomnik poświęcony ofiarom zagłady w obozach Katyniu, Miednoje, Bykowni, Charkowie, Kuropatach oraz ofiarom katastrowy Smoleńskiej,
  • Groby łęczyńskich proboszczów: ks. Wacława Krasuskiego, (kapelana Narodowych Sił Zbrojnych, uhonorowany tytułem Zasłużony dla Miasta i Gminy Łęczna), ks. Wrześniewskich (ks. Bolesław Wrześniewski w 1858 r. wraz z Ludwikiem Grabowskim, dziedzicem majątku Podzamcze zainicjowali powołanie straży ogniowej w Łęcznej),
  • Groby górników, którzy w 1980 r. zginęli tragicznie przy budowie naszej kopalni: Ernesta Jegora i Mariana Jandy.

Wcześniej nauczyciele ZSG  złożyli wiązankę na grobie zmarłego w ub.r.  wieloletniego przyjaciela szkoły – pana Walentego Bąbelewskiego, którego grób znajduje się na cmentarzu komunalnym w Łęcznej.

Niech spoczywają w pokoju.