Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

19 kwietnia 2023 r. to dzień, w którym mieszkańcy Powiatu Łęczyńskiego w tym także uczniowie ZSG w włączyli się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w ramach solidarności z osobami z zaburzeniami neurorozwojowymi.

Uczniowie w ramach wydarzenia obejrzeli biograficzny film „Temple Grandin”, opowiadający historię autystycznej kobiety, która mimo przeciwności losu spełniła swoje marzenia. Dziś jest cenionym naukowcem – profesorem na Stanowym Uniwersytecie w Kolorado. Tematykę spektrum autyzmu przybliżyły również prowadzące spotkanie Małgorzata Zarzycka i Aleksandra Połeć z PPP. Uczniowie dowiedzieli się m.in., że autyzm to nie choroba, ale specyficzny sposób pracy układu nerwowego, w tym mózgu.

O godz. 10.00 rozpoczęły się oficjalne obchody, zgromadzonych gości powitał Starosta Łęczyński Krzysztof Niewiadomski.

Na parkingu przy Starostwa Powiatowym wystawcami byli uczestnicy Dziennego Domu Seniora z Jaszczowa , Klubu Senior + z Łęcznej oraz Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnego z Jaszczowa, którzy zaprezentowali swoje wyroby rękodzielnicze, można je było również zakupić.

Na placu stoiska z ofertą edukacyjną, przygotowały szkoły ponadpodstawowe. ZSG w Łęcznej przygotowała także dla najmłodszych słodkie pierniki z obowiązkowo błękitną posypką, a dla rodziców motywujące cytaty o dzieciach.

Atrakcji było wiele, a i pogoda dopisała. Uczestnicy mogli wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach i zabawach, a także zajęciach z hipologii. Szczególną uwagę dzieci i dorosłych zwróciły kucyki: Grażynka i Księżniczka oraz wspaniały hart.

Ponieważ pogoda dopisała, a DJ świetnie dobrał muzykę, dzieci od razu ruszyły w tany. Nasi uczniowie pomogli włączyć się w taneczne pląsy osobom poruszającym się na wózku.

Na zakończenie święta dzieci biorące udział w konkursie plastycznym „Autyzm w oczach dziecka” odebrali nagrody i wyróżnienia.

Organizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Łęcznej, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Łęcznej oraz Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Łęcznej.