Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

Uczniowie Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej 15 maja po raz trzeci w tym roku szkolnym wyruszą na praktyki zawodowe u zagranicznych pracodawców. Tym razem będą to Włochy i miejscowość Cattolica.

Pierwsze w tym roku praktyki odbywały się w październiku 2021 r., do Włoch wyruszyło wtedy 40 elektryków i mechaników. W kwietniu br. 20 elektryków i mechaników zdobywało doświadczenie zawodowe w Grecji.

Tym razem młodzież zamieszka w Cattolice. Lokalizacja tego miejsca na wybrzeżu Adriatyku pozwala nie tylko na pracę, ale też wyjątkowy odpoczynek. Łagodne, piaszczyste plaże ciągną się przez 40 kilometrów.

Praktyki zawodowe będą odbywały się od poniedziałku do piątku w zależności od miejsca – w godzinach przed i popołudniowych. W czasie wolnym młodzież będzie korzystała z uroków miejsca i krótkich wycieczek. W Cattolice można zwiedzić muzeum archeologiczne, akwarium z morskimi zwierzętami m.in.:  rekinami, płaszczkami, meduzami, pingwinami. Wieczorem szczególnie malowniczo prezentuje się marina z jachtami, zaś w centrum plac z tańczącymi fontannami.

Uczniowie wezmą udział w trzech zaplanowanych wycieczkach kulturowych: do pobliskiego San Marino, małej, ale najstarszej republiki świata. Państewko to malowniczo położone jest na zboczach góry Titano. Pozostałe wycieczki to całodniowe wyprawy, odbywać się będą w weekend: jedna do uniwersyteckiej Bolonii, a druga najsłynniejszego miasta świata, do Wenecji.

Dzięki tej formie praktyk uczniowie będą mieli okazję nabyć praktyczne umiejętności zawodowe wymagane na rynku pracy, które poświadczone zostaną międzynarodowym certyfikatem. Wyjazd zagraniczny pozwoli im na rozwój kompetencji kluczowych: językowych, kulturowych i społecznych. Zajęcia we Włoszech służyć będą pobudzeniu kreatywności i rozwoju osobistego, pozwolą na podniesienie jakości kształcenia, a także rozszerzenie sieci partnerstw strategicznych szkoły, w tym zdobycie nowych kontaktów.

Praktyki odbywać się będą w ramach Projektu „Kompetencje zawodowe dla gospodarki opartej na wiedzy” o numerze 2020-1-PL01-KA102-080109, realizowanego w ramach Programu Erasmus+  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Zagraniczne praktyki zawodowe!

Co zyskaliśmy dzięki projektom?