Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

7 marca 2024 r. w ZSG w Łęcznej odbyły się eliminacje w szkolnym – I etapie Powiatowego Konkursu Sudoku. Rozwiązania łamigłówek rozwijających kompetencje matematyczne i umiejętność logicznego myślenia podjęło aż 38 uczniów.

Konkurs złożony był z czterech zadań (kwadratów) o różnym stopniu trudności: łatwym, średnim i trudnym. Rozwiązanie łamigłówek nie jest tak trudne jak się wydaje, jeśli pozna się podstawowe zasady. Jednym z najprostszych sposobów rozwiązania Sudoku jest wykorzystanie techniki „pojedyncza pozycja”.

Warto wiedzieć, że pierwszymi łamigłówkami przypominającymi sudoku były starożytne kwadraty magiczne oraz średniowieczne kwadraty łacińskie. Magia tego kwadratu polega na tym, że wszystkie rzędy, kolumny oraz przekątne sumowały się do tej samej liczby. Ponadto wszystkie występujące w polach liczby były różne.

Sudoku to niezwykle złożona gra logiczna niosąca ze sobą wiele korzyści dla mózgu. Układanie liczb we właściwej kolejności to doskonały trening postrzegania, pamięci, logiki, koordynacji i cierpliwości.

Powiatowy Konkurs Sudoku składa się z dwóch etapów: I etap szkolny i II etap finałowy, który odbędzie się 22 marca w siedzibie organizatora w Starostwie Powiatowym w Łęcznej.

Prace konkursowe zostały już sprawdzone. W poniedziałek 10 uczniów weźmie udział w dogrywce: Kacper Barczak, Jakub Kłębokowski, Valerii Khabrovski, Sebastian Monik, Rafał Mrugała, Dominik Nizioł, Bartłomiej Pachulec, Sebastian Paszkowski, Mateusz Tiołko, Łukasz Wróbel.

Gratulujemy!