Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

15 maja 2023 r. 17. uczniów z ZSG w Łęcznej  wzięło udział w wyjeździe edukacyjnym do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz – Birkenau. Uczniowie skorzystali z bezpłatnej oferty Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz – wizyty studyjnej.

W trakcie 3,5-godzinnego zwiedzania uczniowie zobaczyli jedno z najbardziej znanych miejsc w historii świata. Po przejściu symbolicznej bramy z napisem „Arbeit macht frei” (praca czyni wolnym) uczniowie zwiedzali budynki, w których więzieni byli Polacy, Żydzi, Romowie i osoby innych narodowości. Oglądaniu ekspozycji towarzyszyła przejmująca opowieść przewodnika o losach ludzi, którzy tam trafili. Szczególne wrażenie na uczniach zrobiła wystawa eksponatów pozostałych po więźniach m.in. włosów, ubrań, butów.

Na zakończenie uczniowie uczestniczyli w interaktywnych warsztatach dotyczących ucieczek z obozu. Celem warsztatów było wzbudzenie u uczniów refleksji o różnych aspektach życia obozowego, o ludziach,  którzy znaleźli się w tej strasznej rzeczywistości. Młodzież analizowała niektóre ucieczki, poznawała ich motywy, przebieg oraz konsekwencje.

W drodze powrotnej grupa odbyła krótki spacer po Krakowie.  

Uczestnicy wycieczki byli pod dużym wrażeniem tego co zobaczyli i usłyszeli, długo nie zapomną tego wyjazdu.

Pomysłodawczynią i realizatorką wycieczki była Martyna Kawalec, nauczycielka historii, opiekunką grupy była także Marzena Szypulska, psycholog.