Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

Tydzień Bibliotek już się zakończył, uczniowie ZSG przedłużyli go jednak i w poniedziałek 22 maja odwiedzili dwie najważniejsze biblioteki w Łęcznej: Powiatową Bibliotekę Publiczną i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta. Niektórzy wrócili z tej wyprawy ze złotą kartą czytelnika.

Dziesięcioosobowa grupa uczniów odwiedziła najpierw PBP, która mieści się przy ul. Staszica 9. Uczniów przywitała dyrektor biblioteki p. dr Monika Bogusz. Opowiedziała im o zbiorach biblioteki, o jej o zadaniach oraz prowadzonej działalności kulturalnej. Młodzież mogła też zapoznać się ze zbiorami osobiście, przeglądając książki na półkach. Na zakończenie tej ciekawej, ale niestety krótkiej ze względu na warunki lokalowe, wizyty, uczniowie otrzymali w prezencie notesy, ołówki i zakładki do książek.

Pani dyrektor zapowiedziała, że w niedługiej przyszłości biblioteka otrzyma nową siedzibę i wtedy możliwe będzie dłuższe spotkanie. Mamy nadzieję, że będziemy mogli wówczas liczniej odwiedzić to ważne miejsce kultury.

Następnie uczniowie udali się do M-GBP – najstarszej biblioteki w Łęcznej, która mieści się w tzw. Starej Łęcznej przy ul. Bożniczej 21, przy synagodze. Tutaj również uczniowie zostali powitani przez dyrektor placówki p. Monikę Mazurkiewicz. Dyrektorka oprowadziła młodzież po bibliotece, opowiadając jednocześnie historię budynku, który służył przed wojną wspólnocie żydowskiej i pełnił funkcję szkoły – hederu. Młodzież miała możliwość zobaczyć także zabytkowe, rytualne miejsce do oczyszczeń, wskazała również inne elementy świadczące o pierwotnym przeznaczeniu budynku np. wnękę na Torę.

W czytelni uczniowie obejrzeli film przygotowany z racji jubileuszu 70-lecia biblioteki, dziś to już 75-latka. Jej księgozbiór jest imponujący, bo liczy razem z filiami, blisko 60 tys. woluminów (!). Dla porównania biblioteka szkolna ZSG liczy blisko 6 tys. woluminów.

Uczniowie obejrzeli także największą, najmniejszą oraz najgrubszą książkę w zbiorach biblioteki. Osoby chętne mogły zapisać się do biblioteki, co też niektórzy uczynili, dzięki czemu  otrzymali złotą karę czytelnika. Teraz mogą wypożyczać książki we wszystkich bibliotekach Powiatu Łęczyńskiego. Tutaj również uczniowie otrzymali prezenty, były nimi unikatowe już Exlibrisy biblioteki. Uwieńczeniem spotkania w bibliotece było pamiątkowe zdjęcie.

Piękna pogoda sprawiła, że spacer i odwiedziny w bibliotekach to była czysta przyjemność.

Wyprawę do bibliotek zorganizowała Marzena Olędzka, nauczyciel bibliotekarz w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej.