Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

3 IX 2021 r. Uczniowie ZSG wzięli udział w spotkaniu z Waldemarem Skuratowiczem przyjacielem śp. prof. Walerego Pisarka, wybitnego uczonego, językoznawcy, który w Jaszczowie spędził dzieciństwo i młodość. Dwa lata temu w Milejowie odbyło się I Powiatowe Dyktando imienia Profesora Walerego Pisarka.

Gość Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej, pan Waldemar Skuratowicz jest poetą i autorem bloga „U poety”, podróżnikiem, który przemierzył w Polsce wiele setek kilometrów. Stąd też spotkanie zatytułowane zostało „Włóczykijska opowieść o Polsce”. Spotkanie z naturą, jak opowiadał, jest dla niego przeżyciem niemal mistycznym.

Waldemar Skuratowicz jest też malarzem, karykaturzystą, rzeźbiarzem. Próbki jego prac można było oglądać na spotkaniu, na które przybył w stroju krakowskim, bo jak mówił, jest Krakusem. Jak na Krakusa przystało przywiózł ze sobą lokalny przysmak – obwarzanek, którym częstowano później uczestników spotkania.

Pan Skuratowicz opowiadał o swych pasjach, a także o znajomości z prof. Pisarkiem. Pierwsza część spotkania poświęcona była poezji, która jak objaśniał, jest dla niego sposobem odreagowania rzeczywistości. Można było usłyszeć zabawne, ale i skłaniające do myślenia fraszki, a także poważne utwory poetyckie jak np. „Elegię” napisaną po śmierci przyjaciela prof. Pisarka: „Nie zgadzam się na takie odejście. Kto zaopiekuje się obejściem w Jaszczowie? Bryczki krążą na dziedzińcu, a gospodarz nie wita”.

Na zakończenie spotkania poeta przekazał dla biblioteki ZSG dwa wiersze opatrzone autografem, jeden z nich to właśnie „Elegia”.

Dziękujemy🙂👏

Galeria