Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

4 października 2023 r. grupa uczniów z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej wzięła udział w wycieczce do Państwowego Muzeum na Majdanku. Uczniowie obejrzeli także w głośny film „Raport Pileckiego”.

Niemiecki obóz koncentracyjny w Lublinie jest najstarszą placówką muzealną na świecie, upamiętniającą ofiary zbrodni nazistowskich. Uczniowie zwiedzili muzeum wraz z przewodnikiem. Dowiedzieli się m.in. że od założenia obozu w październiku 1941 r. do jego likwidacji w lipcu 1944 r. w obozie łącznie przebywało ok. 130 tys. więźniów. 80 tys. z nich stanowili Żydzi i to oni stanowili najliczniejszą grupą narodowościową, która tu zginęła – 60 tys. z 80 tys. zabitych. Ważną datą do zapamiętania, jak mówiła przewodniczka, był dzień 3 listopada 1943 r., kiedy to Niemcy wciągu jednego dnia zabili 18.000 Żydów.

Przewodniczka opowiedziała młodzieży o tym, jak wyglądało przyjmowanie więźniów do obozu, ich selekcja i obozowe życie. Dorosły więzień to według obozowych realiów to taki, który ukończył 16 lat. Uczniowie zwiedzili baraki, w których znajdowały się łaźnie, pomieszczenia do zagazowania więźniów i barak z obuwiem. Jeden z baraków posiadał przygotowaną ekspozycję multimedialną, gdzie można było zapoznać się z całokształtem obozowych realiów.

Ostatnim miejscem, które zwiedzili uczniowie było obozowe krematorium,  którym palono zwłoki więźniów. Obok krematorium znajduje się Mauzoleum z prochami więźniów, nie było ono jednak dostępne do zwiedzania ze względu na prace remontowe pomnika.

Następnie grupa udała się do kina, gdzie obejrzała film o jednym z największych polskich bohaterów II wojny światowej, Witoldzie Pileckim. Film „Raport Pileckiego” jest świadectwem pamięci, o niezłomnym żołnierzu, który narażał życie dla Ojczyzny w czasie wojny bolszewickiej w 1920, brał udział w walce obronnej 1939 r., działał w konspiracji i jako „ochotnik do Auschwitz” sporządził tam Raport o niewolniczej pracy i masowej eksterminacji więzionych tam ludzi. Po wojnie uczestniczył w drugiej konspiracji przeciw reżymowi komunistycznemu. Wyrokiem sądu komunistycznego został skazany na śmierć, także tę w ludzkiej pamięci. Przez lata nie wolno było o nim mówić, a jego miejsce pochówku nie zostało do dzisiaj zidentyfikowane.

Tę inną lekcję historii dla młodzieży zorganizowała: Martyna Kawalec, nauczyciel historii, a opiekę nad młodzieżą pełniła Marzena Olędzka, nauczyciel bibliotekarz.