Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.

Dziennik
Elektroniczny

20 uczniów Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej 3 kwietnia br. wyruszyło do Grecji na dwutygodniowe praktyki zawodowe. Technicy mechanicy i technicy elektrycy tu zdobywają wiedzę pod okiem greckich pracodawców.

Uczniowie w ciągu tygodnia zdobywają doświadczenie zawodowe u pracodawców, a w wolnym czasie uczestniczą w programie kulturowym. Jednym z pierwszych takich punktów był wieczór grecki, gdzie mieli okazję wysłuchać pieśni i zobaczyć narodowe tańce, w tym słynną Zorbę. Młodzież pozna atrakcje turystyczne regionu, zwiedzi: Zamek Platamonas, Stary Pantaleimon, wąwóz Enipeas. Wyprawi się także do wytwórni greckich produktów narodowych tj. oliwy oraz serów feta. Większe wyprawy czekają na ich w weekend: pierwsza to całodniowy rejs po Morzu Egejskim, a druga to greckie Meteory – jedna z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie.

Zakwaterowanie w hotelu w Paralia Panteleimonos, w południowej części słynnej Riwiery Olimpijskiej jest atrakcją samą w sobie. Miejscowość położona jest na wzgórzach, przy łagodnie schodzącej do morza rozległej plaży. Z okien hotelu roztacza się piękny widok na Morze Egejskie i znaną z mitów greckich – górę Olimp – siedzibę bogów.

Praktyki, w których biorą udział uczniowie kształcący się w zawodach: technik elektryk  i technik mechanik, odbywają się w ramach projektu „Kompetencje zawodowe dla gospodarki opartej na wiedzy” o numerze 2020-1-PL01-KA102-080109, realizowanego w ramach Programu Erasmus+  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Celem ogólnym Projektu jest wzmocnienie kompetencji zawodowych i kluczowych: nabycie przez uczniów praktycznych umiejętności zawodowych wymaganych na rynku pracy potwierdzonych międzynarodowym certyfikatem, zachęcanie uczniów do nauki języków obcych, pobudzenie kreatywności, rozwoju osobistego i zwiększenie samodzielności młodych ludzi, podnoszenie kompetencji interpersonalnych i świadomości międzykulturowej, zwiększanie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej szkoły.

Pierwsze bariery zostały przełamane. Grecy w pracy są świetnymi fachowcami i wspaniałymi, nie pozbawionymi poczucia humoru ludźmi, codziennie potwierdza to młodzież, wracając po odbytych praktykach.

Technicy mechanicy podczas praktyk nabywają wiedzę m.in. z zakresu: montażu, naprawy i konserwacji maszyn i urządzeń w szczególności pomp, sprężarek, dmuchaw, wentylatorów, przekładni i sprzęgieł, napędów i zaworów, a także uruchamiania, regulacji i sprawdzania instalacji elektrycznej, wykrywania i usuwania przyczyn awarii oraz uszkodzeń.

Technicy elektrycy uczestniczą w projektowaniu i konstruowaniu, produkcji, montażu, eksploatacji, w naprawach i utrzymaniu w ruchu aparatury, maszyn i urządzeń elektrycznych oraz systemów zasilania energią elektryczną. Zajmują się również pracami i badaniami o charakterze elektrotechnicznym.

Na zakończenie pobytu w Grecji, 14 kwietnia, uczniowie otrzymają międzynarodowe certyfikaty potwierdzające odbyte praktyki.

Autoserwisie w Litochoro